Naše stránky používají soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies na vaše zařízení a s jejich využíváním. Souhlasím

Móda  -  Šperky

PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER

PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER
PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER
PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER
PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER
PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER

Vytvořené v Maison des Métiers d'Art, řemeslných dílnách švýcarské manufaktury Cartier v La Chaux-de Fonds, hodinky Ronde Louis Cartier Filigree oživují několik století starou techniku filigree, využívající vzácné figurativní zobrazování…


Po panteřích hodinkách vyrobených pomocí granulace pro SIHH 2013 tak Cartier opět dostává svému předsevzetí udržovat staré techniky a oživovat zapomenutá řemesla. Starověký vynález umění technikou filigree je přisuzován Sumerům kolem roku 3000 př. n. l. Technika se dále rozvíjela v Indii, Tibetu, Řecku a Iránu a mnohem později pak v Portugalsku, kde dosáhla svého vrcholu.

Průhledná jako krajka, filigree je technikou zlatníků využívajících zlatých či stříbrných drátků, které jsou k sobě spojovány, vytvářejíce požadovaný motiv. Výzvou pro Cartier nebylo pouze přizpůsobit motiv omezenému prostoru pouzdra hodinek, ale také povýšit techniku výběrem vzácných materiálů jako jsou zlato, platina a diamanty. Řemeslníci domu Cartier v Maison des Métiers d'Art pracovali se zlatými a platinovými mikro-drátky vyžadující speciálně k tomu vytvořené nástroje. Stáčené, rolované, kroucené a řezané do malých kroužků, drátky jsou sestavovány do ornamentů pomocí techniky filigree, která jednotlivé části spojuje na stranách, avšak ne zespod.

Více než měsíc práce je zapotřebí k vytvoření těchto krajkových hodinek ukrývající motiv dvou na sebe hledících panterů, do jejichž srsti ze zlatých a platinových drátků jsou doslova vetkány diamanty a černé smaltové skvrny. Oči šelem zahalených do brokátu jsou tvořeny zelenými smaragdy. Motiv je v kontrastu s temnou hvězdnou oblohou v pozadí a je obklopen pouzdrem posázeným diamanty, které je zčásti zakryto panteřím filingree.

Tento výjimečný umělecky kus propojuje, jak je tomu u Cartier obvyklé, velké množství řemesel - od zlatnictví, šperkařství a hodinářství, až po rytí a smaltování.

Limitovaná edice 20 kusů.

Nadčasový objekt uměleckého a hodinářského vyjádření - snový panter je stěžejním motivem denního a zároveň nočního ciferníku nových šperkařských hodinek Cartier, jejichž strojek Den/Noc patří k tradičním komplikacím hodinářského domu. Až hmatatelná vize měření času v podobě klenotnického skvostu, na jehož pozadí se hvězdná noc mění ve slunečný den dle denní doby.

Figurka pantera ušla v průběhu let dlouhou cestu v zobrazení na hodinkách Cartier. Z jednoho strojku na druhý, ve skeletonové podobě, rotující kolem ciferníku či v kreativním provedení, ke kterému bezpochyby patří i nový model Rêves de Panthères. Panter se zde poprvé objevuje ve smečce tří šelem obklopených překrásnou lunetou. Grafická, vysoce ženská a šperkařská interpretace jednoho z nejnovějších strojků vysokého hodinářství domu Cartier. Poháněný mechanickým kalibrem 9916 MC se samonátahem, čas na hodinkách je indikován pomocí slunce a měsíce, objevujících se na astrálním displeji jako kouzelná podívaná pro pantery. Pouzdro z 18 karátového bílého zlata potaženého rhodiem je po celé své ploše osazené diamanty a doplněné o tmavě modrý pásek z aligátoří kůže.

Podobné články
X