Naše stránky používají soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies na vaše zařízení a s jejich využíváním. Souhlasím

Lifestyle  -  Vína

ŠAMPAŇSKÉ RSRV BLANC DE BLANCS 2012

ŠAMPAŇSKÉ RSRV BLANC DE BLANCS 2012
ŠAMPAŇSKÉ RSRV BLANC DE BLANCS 2012
ŠAMPAŇSKÉ RSRV BLANC DE BLANCS 2012
ŠAMPAŇSKÉ RSRV BLANC DE BLANCS 2012

„Oblast Cramant je pro mě spojena s „křídovou horou“ a právě minerály obsažené ve zdejší půdě jsou tím, co dodává našim vínům Blanc de Blancs jejich typickou svěžest...

Toto šampaňské je ideální pro ty, kdo hledají čistotu, která je tak obtížně dosažitelná. Prvotní pronikavá chuť je svěží, bublinky jemné a potěšení okamžité.“

Didier Mariotti – sklepmistr, Maison Mumm 

V roce 1882 nakoupil Maison Mumm sazenice vinné révy ve vesničce Cramant ve vysoce oceňovaném regionu Côte des Blancs, přímo v srdci kraje Champagne. Toto Chardonnay Grand Cru je svěží, lehké a elegantní – exkluzivní šampaňské s pozoruhodnou jemností. RSRV Blanc de Blancs se vyrábí v limitovaném množství a je charakteristické svými láhvemi s úzkým hrdlem, v nichž víno zraje pomaleji, a také typickou etiketou s ohnutým růžkem. Tato drobnost je vzpomínkou na dávné časy, kdy bývalo ve zvyku obdarovávat přátele láhví, k níž byla přiložena vizitka se zahnutým růžkem jako důkaz toho, že láhev byla doručena osobně.

ROČNÍK 2012

Rok 2012 ukončil desetiletí bohaté úrody v kraji Champagne. Nepříznivé počasí tento rok trvalo až do konce července a způsobilo značný pokles produkce. I nižší úroda však měla své pozitivum, neboť jejím následkem byla pozdější sklizeň zralých a zdravých hroznů. S obsahem alkoholu 12° je tento ročník stejně bohatý na cukr jako ročník 2003. Cramant má prakticky stejnou kyselost jako v roce 2011, avšak s vyšším obsahem alkoholu, díky čemuž jsou vína zralejší a mají více energie.

VÝROBA

Blanc de Blancs se vyrábí výhradně z odrůdy Chardonnay (100 %) z oblasti Cramant. Vinařství leží v samém srdci regionu Côte des Blancs a jeho historická vinice orientovaná směrem na východ je chráněna před zdejšími větry. Tyto podmínky v kombinaci s půdou obsahující křídu dodávají výjimečnou svěžest ke klasické jemnosti a lehkosti vín odrůdy Chardonnay. Díky tlaku, který je záměrně nižší než u většiny ostatních šampaňských (4,5 baru), dále nízkému obsahu cukru (6 gramů/l) a minimálně tříletému zrání ve sklepě, projevuje toto víno svůj minerální charakter jemnou perlivostí.

CHUŤOVÝ PROFIL

VZHLED: Světlá barva se zelenavými a žlutavými odlesky a jemným perlením. 

VŮNĚ: Ve vůni odhaluje Blanc de Blancs tóny bílých květů, citronu, čerstvého ovoce a křídy.

CHUŤ: Na začátku velmi elegantní a jemně minerální chuť s krémovou texturou se postupně rozvíjí k intenzivnímu a výraznému závěru, který je důkazem dlouhého zrání.

PÁROVÁNÍ S JÍDLEM 

Šampaňské podávané jako aperitiv. 

Blanc de Blancs se skvěle hodí k mořským plodům a rybám, ústřicím a humrům podávaným s jarní zeleninou, k sushi nebo ke carpacciu z mušlí.

Podobné články
X