Naše stránky používají soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies na vaše zařízení a s jejich využíváním. Souhlasím

Cestování  -  Destinace

KODAŇ – KRÁSA SEVERU

KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU
KODAŇ – KRÁSA SEVERU

Tím nejskvělejším, nejkosmopolitnějším, nejvíce vzrušujícím a nejúžasnějším městem Skandinávie je nejpravděpodobněji Kodaň (København)...


Dánové jsou jedním z nejšťastnějších národů na zemi s nejvyšší kvalitou životní úrovně. Podél klikatých dlážděných ulic nakupují a jedí Dánové na těch nejzajímavějších místech v Evropě. Kodaňské restaurace se chlubí více Michelinskými hvězdami než kterékoliv jiné skandinávské město, a Dánsko samotné by nepochybně mělo ještě více, kdyby se inspektoři obtěžovali s opuštěním hlavního města a zamířili v rámci udělování také směrem k Aalborg nebo Århus a okolí. Také co se týče každodenních dánských kaváren, standardy jsou hodně vysoké.


Kromě hlavního města a větších měst Dánsko nabízí celou škálu živých měst, jako například Ribe a Odense, příměstské okolí, středověké kostely, renesanční hrady a vesničky z 18. století. Neolitická hrobka, která zachovala 2000 let stará těla v bažině, a působivé vikingské zříceniny jsou jen jedny ze střípků bohaté národní historie.


Svůj skvělý styl dává Dánsko také na odiv zcela bez námahy svým nábytkem, módou, architekturou i grafickým designem tak, jak to dokáže už minimálně poslední půl století. Tato obsese dobrým designem, detailem a nejlepší řemeslnickou prací je patrná dokonce i u něčeho tak světského, čímž je kodaňské metro nebo železnice.


Obklopeno Baltským a Severním mořem, zůstává Dánsko ještě po mnoha stoletích od vikingské éry velmi námořním národem. Žádné místo v této zemi není od moře, povětšinu lemovaného krásnými bílými plážemi, vzdálenější než hodinu jízdy autem.


V současnosti hlavní město Dánska jen vzkvétá. Hlavním stavebním kamenem tohoto rozkvětu je především kombinací odvážné moderní architektury, prosperity a narůstající důvěry ve své vlastní kouzlo. Nyní se zde nachází ještě více kaváren a restaurací, než kdy před tím, a místní se je konečně naučili správně využívat. Dříve chodili obyvatelé tohoto města na jídlo do restaurací jen při zvláštních příležitostech a večerní tahy patřily pouze pátkům a sobotám, což se hodně změnilo. Dokonce i o propršených únorových středách je v kavárnách a barech spousta šumu, jelikož lidi naláká příjemná atmosféra jedinečného dánského pohodlí a pohostinosti.


Svým způsobem se i zbytek světa podíval na to, jaké toto historické město kanálů, dlážděných náměstí a měděných věží bylo,  ještě před tím, než na něj pohlédli místní, teď ale v Kodani svět nejvíce hledá nejlepší design, architekturu a módu. Zároveň začíná brát na vědomí také neobyčejnou kulinářskou revoluci, která zde probíhá více než posledních deset let.


Pokud toužíte po zemitém a dobrodružném cestování, raději se podívejte někam jinam. Kodaň je čistá, bezpečná, je až směšně jednoduché ji detailně poznat, navíc místní mluví perfektní angličtinou a vedle dánské dopravy ta londýnská vypadá, jako by se měla každou chvíli nervově zhroutit. Většinou je toto město považováno za jedno z prvních pěti, ne-li přímo první, pro život v něm. Také pokud hledáte místo, které vám ušetří peněženku, přehodnoťte raději své cestovní plány. Není to určitě levné město, dokonce i v porovnání s jinými hlavními městy Evropy, jako třeba Londýnem nebo Paříží, zaútočí na vaše úspory mnohem drsněji.

Podobné články
X